Sağlıklı bir yaşam için spor!

Uzmanlar özellikle kardiyolojik hastalıkların son yıllarda gösterdiği artış karşısında şaşkınlıklarını gizleyemiyorlar. Kalp ve Damar hastalıkları için en etkili yöntem ise spor ve egzersiz. Ayrıntılar »

 

Mentollü sigaranın zararları

Kapalı alanda sigara içme yasağından sonra, gündemimize bomba gibi düşen haberlerden birtanesi de, mentollü sigaranın tamamen yasaklanacağıdır. AB Sağlık Bakanlığının ve Halk Komitesinin almış olduğu karar, AB Parlementosunun 10 Eylül 2013 tarihinde Strazburg’da  yapılacak toplantısında ele alınacak ve oylanacak. Mentollü sigaranın yanısıra, tüm tütün ürünlerini cazip hale getirecek koku ve tadlar da yasak kapsamına alınacaktır.  Sigaranın zararları makalemizde, belirli ayrıntılardan yeterince bahsediyoruz. Ancak mentollü sigarayı, normal sigaradan ayıran farklılıklar ve sigaranın zararlarına karşılık olarak, mentollü sigaranın zararlarının neden daha güçlü olduğu, yasaklanacağı haberi ile bizlerde de tartışma ve merak konusu oluşturdu.

AB Sağlık Bakanları, Lüksemburg’da İrlanda Sağlık Bakanı James Railly başkanlığında yaptıkları toplantıda, mentollü sigaraların yasaklanması konusunda fikir birliği sağlamıştır. İnsanlar arasında yaygın olarak mentollü sigaranın, diğer sigaralardan daha az zararı olduğu bilinir. Ancak yapılan araştırmalar gösteriyor ki mentollü sigara çok daha fazla zararlara yol açabilmektedir. Ya da zaten zararlı olan sigaranın, olumsuz etkilerinin vücuda yayılma aşaması ve sürecini daha çok hızlandırmaktadır. Mentol nikotin ve diğer zehirli maddelerin ciğerlere daha hızlı ulaşmasını sağlayarak kansere yakalanma riskini normal koşullardan daha çok yükseltir.

Böylelikle mentol bronşları açarak ciğerlere çekilen katranın birikmesi için çok daha uygun bir ortam yaratır.

Hacettepe Üniversitesi, Halk Sağlığı Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nazmi Bilir, AB ‘nin bu doğrultuda almış olduğu kararların halk sağlığının korunması açısından çok önemli kararlar olduğunu açıklamıştır. Ve tütün ürünleri içerisine konulan bu tadlandırıcı maddeler, özellikle gençlere daha cazip gelmektedir. Ve bu sayede tüketim oranları yükselerek, üretici firmaların amaçlarına daha çabuk ulaştıkları inkar edilemez bir gerçek olmuştur.

Araştırmalarda dikkati çeken bir diğer konu ise; Mentollü sigaraların başlanması kolay ve bırakılması daha zor olduğu için de norml sigaradan kendini ayıran bir özellik taşıdığı tespit edilmiş olmasıdır.

Sigaranın zararlarının, gün geçtikçe köklenerek farklı şekillerde hayatımızı nasıl olumsuz etkilediğinin farkındasınız değil mi? Zararlarının önüne geçilmek istendikçe yeni tüketimi arttıracak yeni oyunlarda piyasaya sürülmektedir. Tüm tütün maddelerinden uzak kalmanızı tavsiye ederiz.

Sağlıklı günler dileriz

6 Cevap Mentollü sigaranın zararları

 1. Anonim dedi ki:

  Kısır yapmıyor bu kanıtlanmış değildir

 2. Alişan Senemoğlu dedi ki:

  Sigara bırakma konusunda en etkili yöntem bilinçaltı olunlamarı ve bilinçaltı çalışmaları, his yüklemeleri çalıimaşarıdır. Tethahealing, reiki alanlarında araştırma yapıp destek alabilirsiniz. Sağlık ve şifalı günler dilerim.

 3. Uğur dedi ki:

  Sigara içen 100 yıl yaşayanlar var

 4. ahmet dedi ki:

  kısır yapıyo

 5. Nargiz Rofiyevna dedi ki:

  Benim astim alarcim var bende elektronik sigarayi kulanmaya başlamişdim bugun bu kulandigim elektronik sigarada zararli oldugunu okudum ben yilarca birakmak icin bi kacdafa denadim bi turlu birakamiyorum nasil bela emişki bu birakilmiyo sigarayi icdigim guna lanat diyorum neden başlam içmayi yeni başlamiş insanlargenclerimize şunu söylicam lutfen devam etmayin başlamayin ben cekiyorum belami

 6. hakan dedi ki:

  sigara nın böyle zarali oldugunu bilmiyordm

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.